24VCS35120CCT
Condition:
New
Project Support
Volume discount rates
/ Description
Utilizing 2 LED chips in one powerful package to create a full range of color temperatures from 2700K-6000K our Tunable White 24V CS35120CCT LED strip allows you to create intelligent, dynamic white LED lighting in your space. Our 24V CS35120CCT LED strip is specifically designed for high-quality, permanent installations. Easily cut, peel, and stick the flexible tunable white light tape to your mounting surface using the durable 3M® adhesive backing. Achieve well over 50,000 hours of useful tunable white lighting when used with one of our aluminum profiles for LED strips to draw out the heat and protect the strips from damaging elements. View Spec Sheet Here!
The 24V CS35120CCT LED Strip comes in a 16’5” roll/reel and is 0.39” (10mm) wide. 3528 LED chips are mounted on a flexible PCB every 0.31” apart. The full LED strip spool has 600 LEDs packed in a medium-density—36 LED/ft (120/M)—configuration. The LED strip comes with (1) 6” 18-3 wire lead with bare, tin-coated ends, for fast and reliable wire-to-wire connections. This LED Strip can be tuned to any color temperature of white from 2700K to 6000K. The Tunable White 24V CS35120CCT LED Strip consumes an average of 5 Watts/ft (82 Watts total) and produces a maximum of 440 lumens/ft, but averages at 220 lumens/ft. Effortlessly cut this LED strip every 1.95” (or every 6 LED chips).
Our 24V CS35120CCT LED Strip can be used to create dynamic white LED lighting, which makes this an excellent solution for hospitals, schools, offices, work spaces and more. Tunable White technology will quickly take hold as the latest standard in lighting.
24V CS35120CCT LED Strip Features
  • Highest Quality Color Changing Tunable White LED Strip Lighting at the Best Prices!
  • UL-Listed (USA AND Canada)
  • Well Stocked, and Ready-to-Ship from Miami, FL
  • High-Density LED Strip Lighting (36/foot or 120/M)
  • Fully Dimmable and Controllable (Requires Controller to operate)
  • 16'5" roll, easily cuttable every 1.95"
  • Medium Light Output | 220 Lumens/ft Average
  • Consumes 5 Watts/ft at 24VDC
  • Dependable and Durable. Backed by our 3-Year Warranty
Quick Specs
Operating Voltage
24VDC
Roll Length
16' 5"
Strip Width
0.39" [10mm]
Cut Increments
Every 1.95"
Power Consumption
5 Watts/foot (Average) see full product specs
Light Output
220 Lumens/ft (Average)
Colors
2700K-6000K Range
24V CS35120CCT LED Strip Operation
For optimal results and performance, our Tunable White 24V CS35120CCT LED Strip should be installed inside an aluminum profile for LED Strips. We strongly discourage using quick-connectors with this LED strip, soldering is the only way to get a sure-fire, head-ache free connection! Don’t know how to solder? Let us make you UL-listed LED bars with 5-Year Warranty! We’ll also solder leads onto LED strips to any size! View our LED strip instructions here
Best Used with the Following GlowbackLED Products
Aluminum Profiles, Channels, Extrusions for LED Strip Lighting
Most Popular Aluminum Channels for LED Strip Lighting
Aluminum Channels for Surface Mounted Linear LED Strip Lighting
Aluminum Channels for Recessed Mounted Linear LED Strip Lighting
Aluminum Channels for High Output Ultra Bright Linear LED Strip Lighting
Aluminum Channels for Suspended Linear LED Fixtures
Power Supplies: Dimmable, Nondimmable
Connectors
Cables, Wire, Cable Management, Junction Boxes
Brightness Meter
Brightness-Level-3
220 lumens/foot | 5 Watts/foot
Project Support
View AllClose
/Product Specs
Tunable White 24V CS35120 CCTLED Strip Specifications
Product Code
24VCS35120CCT
Operating Voltage
24VDC
Roll Length
16' 5"
Strip Width
0.39" [10mm]
Cut Increments
Every 1.95"
Power Consumption (Full Roll)
80.16 Watts (5.01 Watts/ft)
Power Consumption (3ft Section)
18.04 Watts (5.50 Watts/ft)
Light Output
220 Lumens/ft (Average)
Efficacy
85 Lumens/Watt
Color Temperatures
Select any CCT from 2700K to 6000K using the appropriate controller
Power Feed
6" 18-3 Wire w/ Tin Coated Ends
IP Rating
Rated for Indoor Use Only
LED Chip
3528
LED Density
36 LEDs/ft (120/M)
Color Rendering
CRI>90
Controls
Requires a Controller
Lifetime
50,000 Hours (Average)
Warranty
3-Year Limited Warranty
BrightnessMeter:
2
Description:
220 lumens/foot | 5 Watts/foot
Spec Sheet:
Voltage:
24V